Yüz Deformiteleri ve Ortognatik Cerrahi

Kişinin yüzü doğal baş pozisyonunda değerlendirilmektedir. Yüze cepheden bakıldığında yüzün şekli, yüksekliği, orta hat durumu, asimetri varlığı, alt yüz oranları, dudaklar ve burun değerlendirilmektedir. Profilden bakıldığında alın, burun, yanaklar, burun çevresi dokular, dudaklar, burun-dudak açısı, dudak-çene ucu kıvrımı, çene ucu, çene ucu değerlendirilir.

Yüz deformiteleri ve çenelerin doğru ilişkide olup olmadığı daha birçok detaylı klinik ölçümler, lateral ve ön-arka kafa radyografileri, 3 boyutlu tomografiler ile değerlendirilmektedir. Bu konuda daha detaylı ve kişiye özel bilgi almak için Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uzmanına başvurulmalıdır.

Klasik olarak dişlerinin kapanışları ile ilgili sorunları olan hastalar, görünümlerindeki bozukluğu profillerindeki bozukluk nedeniyle fark edebilir. Üst ya da alt çene önde veya geridedir . Kimi zaman da karşıdan bakıldığında asimetrik bir görünüm söz konusudur. Diğer bazı hastalarda görünümde fark edilen bir şey olmasa da ısırma problemi gibi fonksiyonel sorunları vardır. Her iki durumda da dişler tam olarak uyuşmadığı için çiğneme ve beslenme sorunu ortaya çıkar.

Ortognatik cerrahi çenelerdeki bu sorunu düzeltmek amacıyla, etkilenmiş çenelerin uygun pozisyona getirilmesi için uygulanan cerrahi yöntemdir. Çenelerin birbirleriyle ve dişlerin çenelerle uyumlu olmadığı durumlarda uygulanır. Dişler ortodontik olarak düzeltilir ve sonrasında çeneler cerrahi olarak yeniden konumlandırılır. Bu işlemler, sadece yüz görünümünü geliştirmekle kalmayıp, ayrıca dişlerin birbiriyle uyumunu ve doğru fonksiyonu sağlar. Diğer bir deyişle hem estetik hem de fonksiyonel bir iyileşme sağlar.