Dudak ve Damak Yarıkları

Yarık dudak ve damak olarak bilinen durum ortalama olarak binde bir oranında doğumda görülen ve bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında 8-12. haftalarda görülebilecek gelişim bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan bir anomalidir.

Ailelerin bu konuda telaşlanmasına gerek yoktur. Deformite ne düzeyde olursa olsun bebek, doğumun hemen sonrasında bir ortodontist ve Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve deformitenin tipine göre beslenmenin ve anatomik yapıların düzenli bir şekilde gelişmesinin sağlanması için çeşitli ağız içi apareyler yapılmalıdır. Doğumdan sonraki dönemde de ameliyatlarının planlaması yapılmalıdır. Genellikle 2-3 ay sonra bebeğin kilosu ve hemoglobin değerlerine göre karar verilir. Dudak ameliyatında olduğu gibi damak ameliyatında da operasyon yaşı için 6. ay veya 12-18 ay arasında uygunluğu değerlendirilir.

Yarık dudak damak ameliyatının alternatifi yoktur. Bu ameliyatlar çocuğun fonksiyonel ve estetik yönden düzelmesini sağlarlar. Ameliyatların doktorunuz tarafından önerilen yaşlarda uygulanması gerekmektedir.