Diş Sıkma (Bruksizm)

Kişinin bilinç dışı olarak diş sıkması veya dişlerini kilitlenmiş bulması halidir. Normal olmayan bu durumu kişi farketmeyebilir. Genellikle kişiler uykuda diş sıkarlarken gün içinde de kendilerini dişlerini sıkmış halde bulabilirler. Diş gıcırdatma rahatsızlığının birçok sebebi olduğu gibi en önemli sebebi strestir.

Diş sıkma şiddetine bağlı olarak dişlerde kırılma veya şiddetli aşınmalar oluşabilir. Ayrıca dilde ve yanakların içinde yaralanma durumu gibi sorunlar da sıklıkla yaşanır. Bu sorunlara ek olarak; çenede ve yüzde ağrı, çene ekleminde oluşacakbozuklukları da diş sıkmanın neden olduğu sorunlar arasındadır.

Kalıcı hasarlara veya uzun süreli tedavilere ihtiyaç duyulmaması için bu konuda önlemlerin alınması gerekir. Diş hekimlerine görünerek sorun bildirilmeli ve zararın giderilmesine yönelik diş plakları alınmalıdır.

Diş sıkan kişilerin Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uzmanına görünerek tedavinin başlanması gerekmektedir. Diş sıkma tedavisinde; alt ya da üst dişlere takılan şeffaf ve takılıp çıkarılan bir splint (plak) yapılarak eklem bölgesine gelen yükün doğru dağılımı ve gerilen kasların rahatlaması sağlanmakta ve çenenin doğru hareket etmesi desteklenmektedir. Hastanın problemleri göz önünde bulundurularak, splint apereyinin gece yatarken ya da 24 saat kullanımına karar verilmektedir. Ayrıca masseter botoks uygulaması da diş sıkma tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir.